VALGUPULBRID – MILLAL JA MIKS NEID TARBIDA?

VALGUPULBRID – MILLAL JA MIKS NEID TARBIDA?

Inimesed armastavad valgupulbreid ning valku üleüldiselt. Minnes poodi on võimalik leida mitmeid tooteid, millesse on lisatud rohkem valku nagu jogurtid, batoonid ning isegi jäätised, kohukesed. Miks inimesed armastavad süüs nii palju valku?

Inimese keha koosneb suuresti valkudest ning see on vajalik nii meie kasvule kui ka immuunsüsteemile, hormoonide tootmisele, lihastele ning kudede ja rakkude parandamisele. Ka meie juuksed ning küüned koosnevalt suuresti valgust.

Kõige populaarsem on valgupulbreid kasutada trennis kuid ka inimesed, kes kõvasti trenni ei tee saavad valgupulbrist kasu.

Kui palju valku meie keha vajab?
Proteiini tarvitatakse palju kuid vähesed teevad seda kartuses, et nende keha vajab seda rohkem. Kui palju valku meie keha igapäevaselt vajab oleneb nii meie pikkusest, füüsilisest koormusest, vanusest kui ka soost.

Keskmiselt vajab täiskasvanud inimene 0,8 grammi proteiini ühe kilogrammi kohta. Näiteks kaaludes 70 kg vajab inimene päevas umbes 70 x 0,8 = 56 grammi proteiini.

Enamik inimesi saab selle koguse ka toidust kätte:

Muna – 6 grammi valku

Kanarind – 53 grammi valku

Kaer (üks tops) – 11 grammi valku

Kodujuust (220g) – 28 grammi valku

Kreeka jogurt (170g) – 17 grammi valku

Brokoli (100g) – 3 grammi valku

Kõrvitsa seemned (28g) – 9 grammi valku

Miks tarvitatakse valku lisaks?
Valku tarvitatakse igapäevaselt lisaks mitmetele põhjustel.

KASVATADA LIHASMASSI
Lihasmassi kasvatamisele aitab kaasa valgu tarvitamine, eriti kui tõstetakse raskusi. Olles väga tõsine raskuste tõstja tõuseb keha vajadus valgu järgi mitu korda, mistõttu tarvitatakse lisaks proteiinipulbrit või muid proteiinitooteid.

TAASTUMINE
Valgud aitavad lihastel taastuda ning paraneda. Selle tõttu kasutatakse proteiini, et taastumisprotsessi kiirendada.

NOORED
Kui laps kasvab, vajab tema keha kordades rohkem proteiini. Kui laps teeb sporti ning osaleb võistlustel antakse kasvueas noortele tihti proteiini juurde toidulisanditena.

KAALUJÄLGIMINE
Süües proteiinirikkaid tooteid püsib meie kõht kauem täis ning väheneb vajadus näksida, mis omakorda aitab kaasa kaalujälgimisele.

KUI TOIDUST EI SAA PIISAVALT VALKU KÄTTE
Ükskõik mis võib see põhjus olla miks toidust piisavalt valku kätte ei saada, alati on võimalik tarvitada valgupulbrit. Suurema osa valgust saavad inimesed lihast, munast ning piimast kuid neid tooteid võib olla raske suurtes kogustes süüa ning sellistel juhtudel tuleb vaadata toidulisandite poole.

Kuidas valgupulbrit kasutada?

Valgupulber on väga huvitav toode kuna seda saab kasutada erinevalt. Kõige populaarsemaks viisiks on muidugi lihtsalt ühe sheiki tegemine kuid siinkohal võib kasutada enda kujutlusvõimet.

Smuutid, lihtne viis kuidas valku tarvitada ning samal ajal tervislik olla.

Supi sees, miks mitte proovida erinevaid suppe, veidi proteiiniga.

Küpsetised on ideaalsed kohad kuhu sisse saab panna valgupulbrit. Küpsetiste alla peame me silmas nii küpsiseid, torte, magustoite, soolaseid vormiroogasid kui ka pannkooke.

Puder on samuti hea koht, kuhu pulbrit lisada. Süües hommikul proteiiniga rikastatud putru võib olla kindel, et kõht ei lähe niipea tühjaks.

Kuna valku võtta?
Selle üle murtakse pead ka aastal 2020 ning arvatavasti ka aastal 2025 kuna tegemist on raske küsimusega ning see oleneb valgu tarvitamise põhjusest.

Hetkel soovitatakse proteiini tarvitada sujuvalt kogu päeva jooksul. Eriti on see soovituslik neile, kes soovivad kaalu kaotada. Süües päeva jooksul proteiinirohkeid tooteid on kõht kauem täis ning näksimisvajadus väheneb. Samal ajal saavad nii lihased kui ka kõik meie rakud pidevalt proteiini, mis on vajalik lihasmassi kasvatajatele. Ideaalis süüakse üks proteiinirohke hommikusöök ning päeva jooksul (näiteks enne õhtusööki) süüakse proteiinirohkeid snäkke, näiteks batoone või pähkleid.

Kokkuvõttes tarvitatakse valgupulbreid tänapäeval üpriski palju nii sportlaste, harrastajate kui ka tavainimeste poolt. Meie keha vajab päevas umbes 0,8 grammi proteiini ühe kehakilogrammi kohta mis võib tunduda palju kuid üldiselt saadakse see kogus toidust kätte. Põhjuseid, miks proteiini tarvitatakse on mitmeid: lihasmass, taastumine, kasvamine, vanadus, dieet. Valgupulbrit on lihtne tarvitada ning erinevatesse toitudesse panna, mistõttu on see üks inimeste lemmikuid viise valgu tarbimiseks.

Erinevaid toidulisandeid ning kõiki mainitud tooteid on võimalik soetada toidulisandite e-poest!


Liitu uudiskirjaga ja saa 6% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 6% allahindlust oma esimeselt ostult!