TOIDULISANDID JALGRATTAHOOAJAKS – MIDA VÕTTA JA MIKS?

TOIDULISANDID JALGRATTAHOOAJAKS – MIDA VÕTTA JA MIKS?

Toidulisandeid on võimalik leida igast suuremast toidupoest ning apteegist. Toidulisandeid kasutatakse meie igapäevase toidu kõrvalt, et tagada piisavas koguses toitainete ning vitamiinide tarbimine. Kuna toidulisandeid on võimalik leida nii geelidena, pulbritena, tablettidena kui ka vedelikena, siis on meil piisavalt valikuvõimalust, et leida endale just sobiv toidulisand. Kuna aga käes on soojem periood ning üha enam tahaks minna õue värske õhu kätte kas siis rattaga, tõukerattaga, rulluiskudega või muude vahenditega sõitma, siis siinkohal toome me välja mõningad olulised toidulisandid jalgrattahooajaks.

Kuidas valida õiget toidulisandit?
Iga keha on erinev ning selle tõttu vajame me kõik erinevaid toidulisandeid, küll aga vajavad kõik inimesed samu aineid ning nendest räägime me juba kohe lähemalt. Kindlasti tuleks vaadata kvaliteetseid tooteid võimalikult väheste lisaainetega. Samuti ei ole soovitav tarvitada toidulisaneid, milles on kõrge kogus suhkrut, värvaineid, lõhnaaineid, maitseaineid ning rasva. Enne toidulisandi tarvitamist peab aga vaatama üle enda toidulaua ning lisama sinna vajadusel värsket toitu, proteiini ning vett.

Jalgrattasõiduks vajalikud toidulisandid

  1. Proteiin

Proteiin on üks kõige populaarsemaid toidulisaneid kuna see aitab kaasa lihaste taastumisele, kasvule ning nende töötamisele. Proteiinid koosnevad mitmetest erinevatest aminohapetest, mida kasutab keha igapäevaselt mitmetes elulistes protsessides nagu näiteks ainevahetuses, immuunsüsteemis, samuti on proteiin vajalik kuna hormoonid koosnevad valkudest ning samuti hemoglobiin. Meie keha on võimeline siduma kokku erinevaid aminohappeid, moodustades nii erinevaid valke erinevate funktsioonide jaoks. Lisaks on kaheksa tähtsat aminohapet, mida inimese keha ise ei suuda sünteesida ning neid tuleb saada toidu kaudu.

Peale treeningut on eriti tähtis süüa valke kuna nad aitavad kaasa lihaste taastumisele ning valmistavad keha füüsilisteks tegevusteks ette.

Keskmiselt tuleks tarvitada päevas kuni 1g valku kilogrammi kohta. Ehk 60 kg kaaluva inimese päevane valkude vajadus on ligikaudu 60g. Valkude vajadus võib suureneda ning väheneda vastavalt trenni koormusele. Näiteks vajavad professionaalsed sportlased kuni 1,7g valku kilogrammi kohta.

Valke on võimalik saada nii liha kui ka taimetoodetest – soovitav on neid aga süüa võrdsetes kogustes kuna nad sisaldavad erinevaid vajalikke aminohappeid.

Taimse päritolu valgud:

Tofu

Kinoa

Chia seemned

Tatar

Oad

Riis

Pähklid ning seemned

Selleks, et saada võimalikult palju aminohappeid on soovitav omavahel segada erinevaid toiduaineid näiteks süüa riisi koos tofuga.

Loomse päritolu valgud:

Muna

Kala

Liha – kanaliha, sealiha, kalkuniliha

Piim

Juust

Väga tervislik on aga kombineerida omavahel taimset ning loomset valku. Näiteks muna ning tatar, kaerahelbed jogurtiga jms.

Tarvitades valgu toidulisandeid on võimalik valida väga erinevate variantide vahel nagu näiteks batoonid, pulber ning tabletid.

  1. Elektrolüüdid

Elektrolüüte kasutab keha nii hüdratsiooni (vedeliku puududse ära hoidmine), närvisüsteemi, vererõhu kui ka lihaste korras hoidmiseks ning parandamiseks. Kõige kuulsamad elektrolüüdid on naatrium (kartul, liha, köögiviljad), kaltsium (pähklid, kala, piim) ning magneesium (mandlid, herned, banaan, tofu). Treenides kaotab keha elektrolüüte, mistõttu on tähtis neid lisana tarvitada.

  1. Kofeiin

Kofeiin on igapäevaselt kasutatav stimulant, mis muudab meid energilisemaks. Samuti kiirendab kofeiin rasvapõletusprotsessi, suurendab fookusvõimet ning äratab meid üles. Treeningus on kofeiini soovitav kasutada just energia tõttu, mida see annab.

Kus leidub kofeiini?

Kohvi

Tee

Kakao

Tume šokolaad

Guaraana marjad

Kokkuvõttes on suvel liikumist rohkem, keha kulutab rohkem energiat ning kaotab vajalikke mineraalaineid ning vitamiine, mida on vaja tagasi saada läbi söögi. Õnneks on meil võimalus kasutada erinevaid toidulisandeid, mis on nii maitsvad kui ka tervislikud. Kõiki eelnevaid toidulisaneid, mis sobivad ideaalselt jalgrattahooajaks on võimalik tellida meie toidulisandite e-poest mugavalt ning kiirelt.


Liitu uudiskirjaga ja saa 6% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 6% allahindlust oma esimeselt ostult!