SPORDIJOOK – MIKS SEDA JUUA?

SPORDIJOOK – MIKS SEDA JUUA?

Enamik füüsilise koormusega (harrastussportlased, professionaalid) inimesi tarbib või on tarbinud erinevaid spordijooke. Mis asjad aga spordijoogid täpsemalt on ning miks seda juua? Spordijoogid ehk elektrolüütidega joogid on spetsiaalselt mõeldud sportlastele või spordiga harrastajatele asendamaks trennis kaotatud vedelikku, elektrolüüte ning mineraalaineid. Spordijoogid annavad kehale vajalikke ained nii taastumiseks kui ka lisa-energiaks.

Spordijookide efektiivsus

Tehes suure koormusega trenni kaotab keha higistamisega vett, mineraalaineid ning elektrolüüte. Juues spordijooke saab keha teatud protsendi kaotatud ainetest tagasi. Siinkohal on rõhk suure koormuse peal kuna lihtsalt sörkides või madala koormusega trenni tehes ei vaja keha vee sisse lisaained. Küll aga kasutatakse spordijooke näiteks maratonidel või muude treeningute ajal, mis on pikad või suure koormusega.

Spordijookide peamised koostisosad

Spordijoogid koosnevad peamiselt veest, süsivesikutest ning elektrolüütidest.

Vesi on kõige tähtsam koostisosa, mida läheb kehal vaja mitte vaid peale trenni vaid igapäevaselt, ka laua taga istudes.
Süsivesikud on spordijookides aga suhkru kujul, olgu selleks siis valge suhkur, glükoos või fruktoos. Tihti sisaldavad spordijoogid suurtes kogustes süsivesikuid ning selle tõttu on poe lettidelt võimalik leida ka suhkruvabu jooke.
Elektrolüüdid on aga mineraalained, mida on samuti igapäevaselt kehale vaja. Põhilised elektrolüüdid spordijookides on naatrium, kaalium või magneesium. Küll aga on võimalik leida ka teistsuguseid spordijooke, mis sisaldavad veelgi rohkemaid elektrolüüte.

Milliseid spordijooke on olemas?

Kuigi spordijooke saab osta otse poelettidelt, juba valmis kujul kasutatakse väga palju ka odavamaid viise kuidas ise spordijooke endale valmistada. Kõige populaarsemad on spordipulbrid, mis tulevad suurtes purkides ning millega saab ise endale joogi valmistada vastavalt maitsele ning vajadusele.

Samuti on olemas spordijoogi tablette. Tegemist on väga mugava tootega kuna tablett tuleb panna vaid vette, natukene aega oodata ning korralik spordijook on valmis. Kuna tegemist on väikse pakendiga, mida saab mugavalt kaasas kanda, kasutatakse neid tihti võistlustel või muudes situatsioonides kus ei ole võimalik pulbrit kaasas kanda.

Kuigi spordijooke tuleb erinevates suurustes ning kujudes, siis nad kõik koosnevad peamiselt samadest ainetest ning töötavad sarnaselt. Valides aga endale spordijooki saab valida erinevate võimaluste vahelt, mis teeb elu mugavamaks ning huvitavamaks.

Kokkuvõttes on energiajoogid väga populaarsed paljude sportlase seas. Mis teeb aga spordijoogist hea kaaslase sportlastele on vee sisse lisatud elektrolüüdid ning süsivesikud, mis aitavad kehal taastuda ning annavad energiat. Otsides aga endale maitsvat ning töökindlat spordijooki võite vaadata toidulisandite e-poodi www.toidulisand.ee.


Liitu uudiskirjaga ja saa 6% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 6% allahindlust oma esimeselt ostult!