MIS ON PROTEIINID JA MIS NEED MEIE KEHAGA TEEVAD

MIS ON PROTEIINID JA MIS NEED MEIE KEHAGA TEEVAD

Paljud on kuulnud kui tähtsad on valgud ning kuidas me peaks sööma valgurohket sööki kuid misasjad need valgud täpsemalt on ning mida nad meie kehas teevad? Selle teema võtamegi me nüüd üles.

Proteiinid
Nagu heal lapsel on ikka mitu nime siis sama on ka proteiinidega – proteiinid ehk valgud ehk valkained (järgnevalt valgud). Valgud koosnevad aminohapetest, täpsemalt tuhandetest aminohapetest, mille järjekord määrab valgu töö.

Valke jagatakse:

asendamatuteks, keha ise ei suuda neid valke sünteesida ning neid peab saama toiduga
asendatavateks ehk valkudeks, mida meie keha suudab ise sünteesida.
Nimi proteiin tuleb Kreeka keelest tähendades tähtsaimat või esimest ning seda ta kehale ka on.

Proteiini ülesanded kehas
Proteiini süüakse siis kui tehakse trenni, seda teevad paljud inimesed kuid treening on vaid proteiini jäämäe tipp. Valke on kehal vaja peaaegu kõikides bioloogilistes protsessides. Ilma valkudeta ei saaks keha transportida teisi molekule ning ühendeid, meie immuunsüsteem oleks maas ning meil ei oleks antikehasid, närviimpulsside ülekanded oleks segatud, meie kasv ei oleks kontrolli all ning palju muud.

Valgud on meie kehale igapäevaselt nii tähtsad, et nad moodustavad peaaegu 20% meie kehamassist.

Proteiini toidulisand
Peamiselt tarvitatakse proteiini lihase kasvul, selle säilitamisel või taastumisel. Valgud ringlevad kehas pidevalt ringi ning uuendavad lihaskudet ka siis kui inimene ei tee pidevat trenni. Lihased hoiavad meie luustiku ehk keha toestiku püsti ning valgud jälgivad pidevalt, et lihaskude oleks terve ning korras. Kui kehas on väheses koguses valke hakkab organism lihaseid lagundama ning selle tulemusena langeb nii immuunsüsteem kui ka muud süsteemid kehas, mis vajavad valke.

Valkude tarvitamisel on termogeenne (rasvupõletav) toime.
Seedides valke, peab keha töötama ligikaudu 30% rohkem kui tavaliselt, mis võtab palju energiat ning kiirendab ainevahetust.

Kõik inimesed vajavad valke ning eriti suveperioodil, kui me liigume rohkem ringi. Harrastades aga sporti tuleb jälgida enda valgu tarbimist kuna mida rohkem teeb inimene trenni, seda suurem on ta valguvajadus.

Valgu toidulisandeid on olemas nii proteiinipulbrina

Proteiinijoogina

Proteiinibatoonina

Kuna proteiini võtta?

Tarvitades valgu toidulisandit on tähtis, et leitakse see õige toode, mis on maitsev ning ka efektiivne.

Kõige parem on aga toidulisandit võtta:

Hommikusöögi ajal
Kõht on tühi ning keha on valmis seedima. Tarvitades kohe hommikul valke saab keha kiiresti tööle hakata.

Enne treeningut
Pärast treeningut
Pärast treeningut anname me kehale aega taastumiseks ning valgu söömine annab kehale lisajõudu, millega end taastada eriti efektiivselt.

Söögikordade vahel
Lisaks võib tarvitada valke ka söögikordade vahel, näiteks smuuti sees kui päeval ei ole aega midagi muud süüa. Eriti hästi sobib see õpilastele ning istuva tööga inimestele.

Kokkuvõttes on valgud eriti tähtsad ning iga inimene vajab neid tervisliku eluviisi säilitamiseks. Tehes aga trenni on valkude vajadus kehas suurem ning tarvitada võib erinevaid toidulisandeid. Tähtis on aga meelde jätta, et valgud ehk proteiinid ei ole vaid meie lihaste tervise heaks vaid kogu keha bioloogiliste protsesside jaoks.

Otsides aga erinevaid toidulisaneid, mida tarvitada võib vaadata toidulisandite e-poodi, kus on kõik eelnevad proteiinitooted ka leitavad ning lihtsalt tellitavad.


Liitu uudiskirjaga ja saa 6% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 6% allahindlust oma esimeselt ostult!