SPORDIJOOK PEALE TRENNI VÕI TRENNI AJAL

SPORDIJOOK PEALE TRENNI VÕI TRENNI AJAL

Kirjanduses leiab vastakaid arvamusi selle kohta, kas ja millal peaks spordijooke tarvitama. Tänases postituses võtamegi vaatluse alla, millal ja miks on tarvilik spordijooke tarvitsada.

Spordijooki tasub juua eriti, kui sulle meeldib teha trenni tihti, et taastuksid kiirelt, samuti tõsisemad sportlased ja eriti võistlussportlased ei saa ilma spordijoogita. Need annavad vajalikud jõuvarud, et keha kiiremini taastuks, samuti piisavalt sobivaid mineraalaineid ja vitamiine.

Millal tarvitada spordijooki?

Põhiliselt jagatakse spordijoogid kaheks – hüpotoonilised ja isotoonilised spordijoogid. Lihtsalt öeldes on hüpotoonilised spordijoogid mõeldud tarvitamiseks trenni ajal, isotoonilised spordijoogid aga pärast trenni jõuvarude, mineraalainete ja vitamiinide varude taastamiseks. Mida rohkem kaloreid spordijook sisaldab, seda aeglasemalt imendub see maost peensoolde. Seetõttu sisaldavad ka kõik spordijoogid piisavalt süsivesikuid.

Teine oluline komponent spordijookides on elektrolüüdid, näiteks naatrium ja kaalium. Elektrolüüte kaotab meie keha sportimisel palju. Meie keha ise neid aineid ei tooda, seetõttu peame me neid sisse sööma või jooma ning kui meie organismis tekib elektrolüütidest puudus, siis see tekitab lihasvalusid ja -krampe. Puhta vee joomisega me neid organismile vajalike soolade varusid täiendada ei saa. See on ka üks põhjus, mis palju sporti tehes soovitatakse tarvitada pigem mineraalainetega rikastatud vett.

Hüpotoonilised spordijoogid treeningu ajal

Hüpotoonilisi spordijooke võib vabalt tarvitada kas treeningute ajal või ka enne trenni, sest nad imenduvad kiirelt ning ei tekita maos ebameeldivat loksuvat tunnet. Tervisesportlasena ei ole tegelikult suurt vahet, millist spordijooki ja millal tarvitad, kui ainult, et hüpotoonilisi spordijooke on treeningu ajal mugavam ja parem tarvitada ning seejärel kohe treeningut jätkata ilma, et tunneksid ennast ebamugavalt või halvasti.

Samas, kui oled võistlussportlane, siis ilmselt pead näpuga väga täpselt järge ajama, kui palju süsivesikuid ja muid makrosid ning mikrosid ja millal tarvitad. Meie spordijookide tutvustused on e-poes väga põhjalikud ning on iga spordijoogi osas välja toodud eraldi, kui palju süsivesikuid jook sisaldab.

Spordijook tuleb treeningu ajal kõne alla ikkagi siis, kui teed intensiivset treeningut üle 45 minuti. Kui treening kestab sellest vähem, siis piisab vabalt ka vee joomisest, kuid pikemate treeningute tarvis võiks kaaluda spordijoogi tarbimist.

Pildiotsingu xenofit gel peppermint tulemus

Ideaalse alternatiivina hüpotoonilisele spordijoogile sobib trenni ajal kasutamiseks Xenofit geelid, mis on tervislik ja naturaalne, sisaldades mate tee ekstrakti ehk sisaldab ohtralt naturaalset kofeiini ja on just mõeldud treeningu ajal kiireks energiavarude taasteks. Kestvusaladel, näiteks maratone joostes, on soovitav tarvitada kuni 10 energiageeli koos ohtra vedelikuga. Energiageel on kiireks energiataasteks mõeldud, kuid ei asenda vedeliku tarbimist.

Isotoonilised spordijoogid treeningu järgselt

Isotoonilised spordijoogid imenduvad hüpotoonilistest jookidest märksamalt aeglasemal, mistõttu ei ole väga mugav neid enne või treeningu ajal juua, sest võib tekitada rasket loksuvat tunnet maos. Samas pärast treeningut on vajalik juua kõrgema kalorsusega aeglasemalt imenduvat spordijooki, et taastada kehas tekkinud energiadefitsiit.

Poodides valdav osa pudelis olevatest spordijookidest on ikkagi isotoonilised, mida tuleks tarbida pärast treeningut. Meie e-poes on aga iga spordijoogi kohta eraldi välja toodud, millist tüüpi spordijoogiga tegu, kui palju sisaldab see süsivesikuid serveeringu kohta ning millal sobib seda jooki tarvitada.

Isotoonilistest energiaallikatest armastavad meie kliendid enim Xenofit Competition spordijooke, mis sisaldavad ohtralt organismi taastumiseks vajalikke komponente ning on spetsiaalselt väljatöötatud kestvusalade jaoks. Xenofit Competition puuviljatee sobib ideaalselt ka tundlikemale inimestele, kellele tavalised spordijoogid tekitavad vastureaktsioone või allergiaid.

Kas peaksin tarbima spordijooki ka enne treeningut?

Kui soovid efektiivsemaid tulemusi pika ja intensiivse treeningu ajal, soovitame juua hüpotoonilist spordijooki kuskil veerand tundi enne treeningut, et spordijoogil oleks aega mõjuma hakata ning samuti ka treeningu ajal toitainete hulka kehas täiendada. Nagu eelpool mainitud sai, tuleb selline spordijookide tarbimine kõne all pikemate intensiivsete treeningute puhul.

Lühemate treeningute puhul ei jõua kehas tekkida märgatavat toitainete defitsiiti ning piisab treeningu ajal vee tarbimisest. Siis on pigem oluline pärast treeningut täiendada organismi toitainete varusid ja anda kehale taastumiseks piisavalt puhkust.

Spordijoogi imendumine sõltub suuresti ka tarbitud vedeliku hulgast, mistõttu soovitatakse enne treeningut tarbida kas kõvasti lahjendatud hüpotoonilist spordijooki või tavalist vett ning soovitatakse alustada treeningut osaliselt vedelikku täis maoga. Tuleb ka meeles pidada, et talvel külmades tingimustes treenides peaks spordijook olema soe.

Vaata SIIT ka täielikku meie spordijookide valikut, et leida üles oma lemmikud!


Liitu uudiskirjaga ja saa 6% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 6% allahindlust oma esimeselt ostult!